kedi cinsleri

warning: Creating default object from empty value in /home/haysev/domains/haysev.org/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

SINGAPURA – Singapur Kedisi

SİNGAPUR KEDİSİ hakkında genel bilgiler;

Açık renkli kedilrerin anavatanı Singapur Adasıdır ve halen Singapur’un sokaklarında bu kedilere rastlanmak mümkündür. 1974 yılında Amerikalı iki turist Tommy ve Hal Meadows gördükleri bu kedileri 1975 yılında California’ya getirmişlerdir. 1976 yılında Tess, Teckle ve Puss adındaki üç Singapur kedi ilk kez tanıtılmışladır.1980 yılında bir çok Singapura kedi Amerika’ya getirilmişlerdir. 1984 yılında T.I.C.A. tarafından 1988 yılındada C.F.A. tarafından tanınmışlardır. 1988 – 1989 yıllları civarında ilk kez Fransa’ya İngiltere’ye getirilen kedileri F.I.F.E. henüz tanımamıştır. Amerika’da Singapura kedilerin cinslerinin geliştirilmesine rağmen Amerika’dada çok yaygın bir cins değildir. Fransa’da da çok nadir bulunurlar.

SIBERIAN CAT – Sibirya Kedisi

SİBİRYA KEDİSİ hakkında genel bilgiler;

Sibirya kedilerinin anavatanlarının Rusya - Ukranya olduğu bilinmektedir. Sibirya’dan Ukranya’ya getirilen evcil kedi ile Ukranya’daki yerli vahşi kedinin eşleştirilmesi sonucu ortaya çıkan kedi Sibirya Kedisidir. Kalın tüyleri sayesinde zorlu iklim şartlarına kolaylıkla adapte olabilmiştir. Musa adındaki dişi kırmızı, beyaz renklerdeki tabby desenli kedi ile Tima adındaki erkek kedi St.Petersburg’dan satın alınarak berline getirildiğinde yıl 1987’diydi. İlk Sibirya kedileri Almanya’da Hans ve Betti Schulz tarafından meydana getirilmişlerdir. 1990 yılında Avrupa’da tanınan cinsin, Fransa’da ortaya çıkartılması 1991 yılına rastlamaktadır. 1997 yılında F.I.F.E tarafından tanınmışlardır. 1990 yılında Elizabeth Terrel ilk numune kedileri Amerika’ya ithal etmiştir. 1998 yılında T.I.C.A. tarafından tanınmıştır.

SELKIRK REX KEDİSİ

SELKIRK REX KEDİSİ hakkında genel bilgiler;

Selkirk Rex kediler kıvırcık tüyleri ile sanki bir kanişi yada koyunu andırırlar, anavatanları Amerika Birleşik Devletleridir. Diğer isimleride ‘Koyun Kedi’ ‘Sheep Cat’’dir. 1987 yılında Wyoming’te, düz tüylü dişi kedi ile kıvırcık tüylü erkek kedilerin eşleştirilmesi sonucu ortaya çıkan kıvırcık tüylü dişi kediye Miss DePesto of No Face adı verildi. Bu kediye, Montana’da yaşayan Jeri Newman adındaki bir İran kedisi cins üreticisi tarafından sahip çıkıldı. 1988 yılında Photo Finish adındaki Siyah bir İran cinsi kedi ile eşleşen Miss DePesto’nun üç tane kıvırcık tüylü yavrusu oldu.

RAGDOLL KEDİSİ

RAGDOLL KEDİSİ hakkında genel bilgiler;

1960 yılları civarında Amerika Birleşik Devletlerinin Los Angeles eyaletinin doğusundaki Riverside’da dünyaya gelen beyaz Ankara (Turkish Angora) kedisi tipindeki dişi kedinin adını sahibi Bayan Pennels Josephine koymuştur. Josephine Birman kedisi tipine çok benzeyen Daddy Warbucks adındaki erkek kedi ile eşleştirilmiş ve meydana gelen iri fakat gevşek kaslı kedilere Ragdoll cinsi adı verilmiştir. 1965 yılında Amerikadan onay alan Ragdoll cinsi kediler için 1971 yılında Bakerlar tarafından Uluslararası Ragdoll Kedi Birliği adı altında bir dernek kurulmuştur. (International Ragdoll Cat Association- I.R.C.A.) Bakerlar 1969 yılında iki adet Ragdoll cinsi kedi İngiltere’ye gönderilmiştir. 1987 yılındada İngilterede Ragdoll Klubu kurulmuştur.

MANX KEDİSİ

MANX KEDİSİ hakkında genel bilgiler;

Manx cinsi kediler tavşan gibi sıçrarlar ve kuyrukları yoktur. İrlanda kıyılarındaki Man Adası anavatanları olarak bilinmektedir. Bu kedilerden Çin, Japonya, Malezya ve Rusyada’da bahsedilmektedir. Bu yüzden bu kedilerin Uzak Doğudan 1588 yılında İspanyol denizciler tarafından getiridiği varsayılmaktadır.

Man adasındaki kedilerde olan ‘M’ geni olarak bilinen gen yüzünden Manx cinsi kediler kuyruksuz kedi olarak dünyaya gelmişlerdir. Ve bu gen kuşaktan kuşağa geçen bir baskın gen olmuştur.İngiltere’de 19 yy’da çok popüler olan kediler için 1901 yılında Manx Klubü kurulmuştur. Amerikada ve İngilterede cok popüler olan Manx kedileri Fransa’da pek bilinmemektedir. Uzunca tüylü olan Manx kedilere Kuzey Amerikada Cymric kedilerde denilmektedir.

JAVANESE KEDİSİ

JAVANESE KEDİSİ Hakkında genel bilgiler;

Oriental Shorthair (Oryantal Kısa Tüylü) veya Balinese kediler gibi bir görünüme sahip olsalarda bu iki cinse göre tüyleri oldukça uzun olan Javanese Kedilerin anavatanı Amerika Birleşik Devletleridir.

Amerikalı cins üreticileri Uzun Tüylü Siyam kedisi olarakta bilinen Balinese kedileri üretmeye çalışırken ortaya çıkan Oriental Uzun Tüylü kedi cinsini Javanese Kedi olarak tanıtmaya başladılar. Kedilerle ilgili birlikleride Javanese Kedi cinsini basit bir Balinese kedi türü veya yeni bir cins olarak gören iki ayrı görüş vardır.

Kedi Cinsleri ve Türleri Hakkında

Kediler ve kedi cinleri,türleri hakkında gerekli bütütn bilgiler.

Anket

Sitemiz sizce nasıl?:
İçeriği paylaş