kedi

warning: Creating default object from empty value in /home/haysev/domains/haysev.org/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

TONKINESE KEDİSİ

TONKINESE KEDİSİ hakkında genel bilgiler:

Türkiye’de kedi cinsi dendiği zaman ilk akla gelen kedi cinsi olan Van kedisinin kafasındaki beyaz işaretler ve sarı renkli uzun kabarık kuyrukları, değişik göz renkleri ile dünyadaki diğer kedi cinslerine bakıldığında melezleşmeden günümüze kadar gelen bir cins olması dikkat çekicidir. Van kedisi çoğu zaman Angora (Ankara) kedileri ile karıştırılabilinirler. Angora (Ankara) kedisi ile Van kedisi arasındaki farkları şöyle sıralayabiliriz:

SPHYNX KEDİSİ

SPHYNX KEDİsi HAKKINDA GENEL BİLGİLER;

Sphynx kediler dünyada değişik zamanlarda görülen bir cinsdir. Tüysüz kediler güneş ışığından çok etkilenen kedi cinsidir. Diğer isimleride Canadian Hairless (Kanada Tüysüz) kedi olarakta bilinmektedir. Tüysüz Sphynx kediler tüm dünyada değişik zamanlarda görülen bir kedi cinsidir.Meksika’da görülen tüysüz kedilerin görülme zamanı Kolombiya çağı öncesine denk gelmektedir.

1938 yılında Fransız Professor E.Letard tüysüz bir cins kediyi Siyam kedilerini eşleştirerek elde ettiğini söylemiştir. Bu kedilerin tüysüz doğmalarına neden olarakta taşıdıkları ‘allele h’ faktörü ile genin baskın hale gelmesi olduğu varsayılmaktadır. 1966 yılında Kanada Ontario’da Bayan Micalwaiths’in dişi kedisi Elisabethin doğurduğu erkek kedi Prune tüysüz bir kediydi.

SNOWSHOE KEDİSİ

SNOWSHOE KEDİSİ hakkında genel bilgiler;

İlk kez Amerika Birleşik Devletlerin’de üretilen beyaz ayaklı cinsin adı ‘Snowshoe’’dur. Siyam kedisi ile beyaz patili Birman kedisinin eşleştirilmesi sonucu ortaya çıkan bir cinsdir. 1960 yıllarında Amerika’nın Philadelphia eyaletinde Dorothy Hinds-Daugherty tarafından meydana getirilmişlerdir. Bu cinsin üretiminde kullanılan kediler Siyam ve bir çok American Shorthairdi. Snowshoe’lar beyaz eldivan giymiş sporcu Siyam kedilerine benzerler. 1980 yıllarında T.I.C.A. tarafından tanınan kedilerin cins üretiminin başarılı olmasına rağmen Amerika’da çok nadir bulunan bir cinsdir.

Genel Görünüm: Orta boydadır. Ağırlıkları 2,5 ila 5,5 kg arasındadır. Siyam kedilerine göre daha ağır ve daha büyük zarif bir görünümü vardır. Kafa Yapısı: Orta boyda eşkenar üçgen şekilinde bir yüzü vardır. Geniş ağız ve burun yapısı vardır. Yanakları belirgindir. Sabit çenesi vardır.

SELKIRK REX KEDİSİ

SELKIRK REX KEDİSİ hakkında genel bilgiler;

Selkirk Rex kediler kıvırcık tüyleri ile sanki bir kanişi yada koyunu andırırlar, anavatanları Amerika Birleşik Devletleridir. Diğer isimleride ‘Koyun Kedi’ ‘Sheep Cat’’dir. 1987 yılında Wyoming’te, düz tüylü dişi kedi ile kıvırcık tüylü erkek kedilerin eşleştirilmesi sonucu ortaya çıkan kıvırcık tüylü dişi kediye Miss DePesto of No Face adı verildi. Bu kediye, Montana’da yaşayan Jeri Newman adındaki bir İran kedisi cins üreticisi tarafından sahip çıkıldı. 1988 yılında Photo Finish adındaki Siyah bir İran cinsi kedi ile eşleşen Miss DePesto’nun üç tane kıvırcık tüylü yavrusu oldu.

PIXIE BOB KEDİSİ

PIXIE BOB KEDİSİ hakkında genel bilgiler;

1985 yılında Amerike Birleşik Devletlerinin Washington eyaletinde yaşamakta olan Carol Ann Brewer adındaki cins kedi üreticisinin sahip olduğu Pixie adındaki dişi kedinin normalden fazla ayak parmağı (polydactyl) vardı. Bu kediyi daha küçük boydaki bobcat ile eşleştirdiklerinde ortaya çıkan kedi yavruları Pixienin ayak parmağı özellikleri ile beraber aynı zamanda baba kedinin noktalı tüylü ve geniş kulak özelliklerini almışlardı. Bunun üzerine bu kedi cinsine Pixie Bob adı verildi. 1988 yılında T.I.C.A. ve Fransa’da tanınmışlardır.

Genel Görünüm: Orta boy ile büyük boy arasındadır. Şekili silindir gibidir. Ağırlıkları 4 ila 10 kg arasındadır. Vahşi bir kedi gibi görünür. Kafa Yapısı: Geniş ve çıkıntılıdır. Uzun görünümlü bir ağız ve burun yapısı vardır.

PERSIAN – İran Kedisi

İRAN KEDİSİ hakkında bilinmeyenler ve teme bilgiler;

Dünyanın en meşhur kedi cinsi İran Kedisidir. M.Ö. 1680 yıllarından kalan hiyeroglif yazıların üzerinde bu kedilerin resimlerine rastlanmaktadır. 16 yy.’da bu kediler Avrupa’da hiç bilinmiyordu. 17 yy’da Pietro della Valle tarafından İran kedilerinin ataları olan ilk kediler Persia’dan (bugunku Irandan) İtalya’ya getirilmişlerdir. Sonra Nicholas – Claude Fabri de Peiresec adındaki Aix-en-Provence Parlementeri Türkiye’den Fransaya iki kedi getirmiştir.

KORAT KEDİSİ

KORAT KEDİSİhakkında genel bilgiler;

Bağımsız karekterli, gri renkli Korat kedilerin anavatanı Tayland’dır. Bu kedilerin Taylanda şans ve uğur getirildiğine inanılır. 14.yy da ortaya çıkmışlardır. Orijinal adı Si-Sawattır. Taylanddın kuzey doğusunda yer alan Si-Sawat’tın isim anlamı kültür ve zenginliktir.

DOMESTIC LYNX Kedisi

DOMESTIC LYNX kedisi hakkında gerekli bilgiler;

Evcil küçük vahşi kedi Domestic Lynx’in anavatanı Amerika Birleşik Devletleridir. 1980 yılında Small Bobcat ve Canadian Lynx cinslerinin eşleştirilmesi sonucu Domestic Lynx kediler üretilmiştir. İdeal cins üretimi Bobcat, Canadian Lynx veya Orman kedilerinin eşleştirilmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Domestic Lynx kediler halen çok nadir bulunan kedi cinsidirler.

Kedi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Kedi satın almak isteyenlere kısaca,gerekli bilgiler.
Cinsine göre nasıl kedi alınır?
Kedi alırken dikkat edilmesi gerekenler?

Kişilik olarak, kısırlaştırılmışlarsa, cinsiyetler arasında çok fazla fark yoktur. Tüm erkek kediler(kısırlaştırılmayan), eğer dışarıdalarsa yaşam alanları için mücadele edeceklerdir ve içeridekiler alanlarını belirlemek için güçlü kokularını duvarlara perdelere özgürce bırakacaklarıdır. Tüm dişiler de, zaman zaman kokularını bırakabilirler. Daha da kötüsü, kızışma dönemlerine girdikleri zaman tuhaf dönüş hareketleri ve yüksek sesle miyavlamalarla kendilerini ve sizi mutsuz edeceklerdir.

İnternetten Kedi Satın Almak, Nekadar Güvenlidir?

İnterntten kedi almak istiyorum?

İntertten kedi almak ne kadar güvenli?

İnternetten kedi almak!!

Kedleri ve hayvanları çok seviyorsunuz.İlk defa bir kedi sahibi olmak istiyorsunuz ve nerden alacağınızı bilmiyorsunuz?

İntertin ne kadar güvenilirli olduğu şüpheleri taşıyorsunuz?

Hayvan satın almada tavsiye edilen tabiki güvenilir petshplar,hayvan barınakları,ve güvenilir hayvan severlerdende alabilirsiniz.

Size tavsiyem internetten satın almak yerine gözünüzle görerek alın ve kesinlikle, ilk defa bir kedi yada başka evcil hayvan ediniyorsanız araştırmadan satın almayın.

Alacağınız kediyi nasıl beslerim, ne yaparım,bakımı ve rahatlığı konusunda gerekli bilgileri edindikten sonra, sonra güvenilir yerlerden temin edebilirsiniz.

Bazı petshopları malesef hayvan sevgisinden mahrumlar.O yüzden öncelikle hayvan sevgisini göz önünde bulundurmalısınız.

Kedi ve Köpek Nereden Alabilirim?

Hayvaları çok seviyor ve bir kedi yada köpek amak istiyorsunuz,peki nerden ve nasıl almanınz gerektiri hakkında hiç bir fikriniz yok.

İşte bunun için faydalı olacak bilgiler.

Eğer evinize bir evcil hayvan almaya karar verdiyseniz aklınıza ilk gelen pet shop ‘lara gidip oradaki birçok hayvan seçeneğinden birine karar vermek ver almak olur. Pet shop’lardan çok yüksek fiyatlara bir kedi veya köpek almak yerine aslında birçok seçeneğiniz var. Veterinerlerin çoğunda mutlaka ya sokakta bulunmuş ya sahibini kaybetmiş yada sahiplendirilmesi için bırakılmış yavru kedi ve köpekler bulunur.

Balinese Kedisi

Balinese Kedisi hakkında genel bilgiler;

Temel Özellikleri

Aktif, sevecen, spora yatkın ve aynı zamanda hassas kedilerdir. Bu nedenle yalnız bırakılmaktan hoşlanmazlar. Bahçe yaşamına meyilli olmalarına rağmen sokakta yaşayamazlar.

Açık teraslar, kuş banyoları vakit geçirmekten hoşlandıkları mekanlardır. Bu ırk, genelde sistemli, uyumlu ve düzenli insanlar tarafından tercih edilir.

Görünüş ve Vücut Yapısı

Her zaman vücuduyla orantılı orta uzunlukta bir kafa yapısına sahiptir. İlk bakışta kulaklarının dikliği ve genişliği ile göze çarparlar.

Küçük ve sevimli burnuna, geniş kulaklarına siyah çizgilerin hakim olduğu Baliniseler, bademi andıran ve burunlarına doğru hafif eğimli olan, gözleri sayesinde oldukça narin bir görüntü sergiler. Orta büyüklükteki vücudu ve gelişmiş kasları ile zarif bir profil çizen Balinese, vücudu ile orantılı ince ve uzun bacaklara, küçük ve oval patilere sahiptir.

Abyssinian Kedisi

Abyssinian kedisi hakkında gerekli temel bilgiler şu şekilde sıralanbilir.

Temel Özellikleri

Algılayıcı ve zeki olan Abyssinian kolay eğitilir. Uyanık, oldukça yetenekli ve canı isteyince sokulan sevgi dolu bir kedidir. Her zaman kendisine meşgul olacak bir şeyler bulabilir.

Görünüş ve Vücut Yapısı

Kafası hafif üçgendir ve yumuşak hatlara sahiptir. Burun kısmı sivri veya köşeli olmaktan ziyade çukur bir görüntü verir. Güzel bir kesimi olan kulakların uçları dik ve sivridir.

Parlak büyük ve birbirinden ayrık duran gözlerinin altında kalemle çekilmiş gibi duran çizgiler onun karakteristik özelliklerinden biridir. Vücudu orta büyüklükte olup kaslıdır.

Kedinin Tarihçesini Biliyormusunuz?

Kökeni

Mısır uygarlığına ve

Kuzey Afrika coğrafyasına dayanmaktadır. Yaygın rivayete göre evcilleşme süreci tarım toplumunun gelişimi ile birlikte hızlanmıştır. Bugün genetik anlamda geçmişi eski çağlara dayanan evcil kedi cinsi 2 taneyle sınırlıdır. Bunlar Mısır Mau'su ve Habeş cinsi kedilerdir.

Kökeni Antik Mısır uygarlığı ve Kuzey Afrika coğrafyasına dayanır. Yaygın rivayete göre evcilleşme süreci tarım toplumunun gelişimi ile birlikte hızlanmıştır. Bugün genetik anlamda geçmişi eski çağlara dayanan evcil kedi cinsi 2 taneyle sınırlıdır. Bunlar Mısır Mau'su ve Habeş cinsi kedilerdir.

Kediler de Beslenme

kediler ve kedigiller hakkında kısaca beslenme şekli hakkında gerekli bilgiler.

Siyam Kedisi

Anket

Sitemiz sizce nasıl?:
İçeriği paylaş