kediler

warning: Creating default object from empty value in /home/haysev/domains/haysev.org/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

SIAMESE – Siyam Kedisi

SİYAM KEDİSİ hakkında genel bilgiler;

Bu asil kediler ilk doğduklarında tüy renkleri her zaman beyazdır. 1350 yılından kalma Ayuthia el yazmasında bu kedi cinslerinin Başkent Siyam’da bugünkü Thailland’da yaşadıkları tasvir edilmektedir. Siyam’da bu kediler, kraliyet ailesi tarafından yıllarca sarayda korundular. O yüzdende kutsal sayılan kedilerdir. 1871 yılında ilk kez, Londra’da nereden getirildikleri tam olarak bilinmeyen iki Siyam kedisi Crystal Palace’da tanıtılmışlardır. 1884 yılında Bangkok’tan Sir Owen Gould tarafından, kız kardeşi Ms. Velley’nin ısmarlaması sonucu İngiltere’ye getirilen bir çift Siyam kedisi (Pho ve Mia) , 1885 yılında ilk şampiyonluk ödülünü almışlardır. Aynı yılda, August Pavie adındaki Fransız diplomat iki numune kediyi Bangkok’tan getirmiştir. Bu kediler Jardin des Plantes’te Mr. Paire tarafından tanıtılmışlardır.

SCOTTISH FOLD – İskoçya Fold Kedisi

İSKOÇYA FOLD KEDİSİ hakkında genel bilgiler;

Scottish Fold kediler sanki kafalarında bir kep varmış gibi bir görünüme sahip son derece sevimli kedilerdir. İlk olarak sarkık kulaklı kedi İskoçya’da 1961 yılında görülmüştür. Bu gen kendi kendine oluşmuştur.Tayside’de William Ross adındaki çoban ile karısı Mary’nin, dikkatini komşu çiftlikleri McRae’lerdeki Susie adındaki sarkık kulaklı dişi kedi çekmişti. Susie ilk doğumunda kendisine benzeyen Snooks adındaki kediyi dünyaya getirmişti. British Shorthair bir kedi ile eşleştiğindeyse beyaz sarkık kulaklı bir erkek olan Snowball’ı dünyaya getirmişti. Bu yeni cinse ‘folded ear’; ‘sarkık kulak’ denmeye başlanmıştır.

RAGDOLL KEDİSİ

RAGDOLL KEDİSİ hakkında genel bilgiler;

1960 yılları civarında Amerika Birleşik Devletlerinin Los Angeles eyaletinin doğusundaki Riverside’da dünyaya gelen beyaz Ankara (Turkish Angora) kedisi tipindeki dişi kedinin adını sahibi Bayan Pennels Josephine koymuştur. Josephine Birman kedisi tipine çok benzeyen Daddy Warbucks adındaki erkek kedi ile eşleştirilmiş ve meydana gelen iri fakat gevşek kaslı kedilere Ragdoll cinsi adı verilmiştir. 1965 yılında Amerikadan onay alan Ragdoll cinsi kediler için 1971 yılında Bakerlar tarafından Uluslararası Ragdoll Kedi Birliği adı altında bir dernek kurulmuştur. (International Ragdoll Cat Association- I.R.C.A.) Bakerlar 1969 yılında iki adet Ragdoll cinsi kedi İngiltere’ye gönderilmiştir. 1987 yılındada İngilterede Ragdoll Klubu kurulmuştur.

OCICAT KEDİSİ

OCICAT KEDİSİ hakkında genel bilgileri

Ocicat atletik yapılı ve benekli gözlerinin çevresinde rimel ile çizilmiş bir görünümde olan bir kedi cinsidir. Anavatanı Amerika Birleşik Devletleridir. Ocicat isiminin anlamı ‘Ocelot’ yani Amerikalıların vahşi kedilerine verdikleri ismin kısaltılmış hali ile İngilizce kedi anlamına gelen ‘Cat’ kelimelerinin birleştirilmesidir. Bu kedinin görünümü, benekli tüyleri ile küçük vahşi bir kediyi andırır. 1964 yılında Virginia Dally adındaki cins üreticisi Siyam-Habeş karışımı çikolata benekli Siyam kedisi ile gerçek Siyam kedisini eşleştirerek bu cinsi üretmeyi başarmıştır.

MAINE COON KEDİSİ

MAINE COON KEDİSİ hakkında genel temel bilgiler;

Amerika Birleşik Devletlerinin dev görünüşlü ve nazik vahşi tipli kedileri; bir efsaneye göre vahşi kedi ile bir rakunun eşleşmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Çünkü tüyleri ve kuyruğu aynı Rakunlar gibidir. Maine Coon Kedilerin denizciler tarafından Orta Doğu’dan getirildikleri düşünülmektedir.

Bu cins kediler Angora kedilerle Rus, Nordic ve Kısa Tüylü Amerikan çiftlik kedilerinin eşleştirilmesi sonucu ortaya çıkmışlardır. Maine Coon kedi cinsi Amerika’da bilinen en eski kedi cinslerinden biridir. Bu büyük ve güçlü kediler Amerika’nın iklimine çok kolay uyum sağlamışlardır.

JAVANESE KEDİSİ

JAVANESE KEDİSİ Hakkında genel bilgiler;

Oriental Shorthair (Oryantal Kısa Tüylü) veya Balinese kediler gibi bir görünüme sahip olsalarda bu iki cinse göre tüyleri oldukça uzun olan Javanese Kedilerin anavatanı Amerika Birleşik Devletleridir.

Amerikalı cins üreticileri Uzun Tüylü Siyam kedisi olarakta bilinen Balinese kedileri üretmeye çalışırken ortaya çıkan Oriental Uzun Tüylü kedi cinsini Javanese Kedi olarak tanıtmaya başladılar. Kedilerle ilgili birlikleride Javanese Kedi cinsini basit bir Balinese kedi türü veya yeni bir cins olarak gören iki ayrı görüş vardır.

Brazilian Shorthair Kedisi

Brazilian Shorthair kedisi hakkında temel bilgiler;

Temel Özellikleri

Aktif, oyuncu ve sahibine çok bağlı olan bu kediler sahibini kendi seçer. Zekidir ve kolay öğrenir. Her çevreye uyum sağlayabilen sağlıklı, güçlü bir ırktır. Avcılık güdüleri oldukça güçlüdür. İlgi görmekten hoşlanır.

Görünüş ve Yapısı

Brazilian Shorthair orta boyutlarda, güçlü bir kedi ırkıdır. Ne Persian gibi basık ve yuvarlak, ne de oriental ırklar gibi ince ve narin yapılı değildir. Kürkü kısa tüylüdür ve tercihen göz rengi ile kürk rengi arasında güzel bir uyum vardır.

Göğsü derin ve yuvarlak, kuyruk orta boyda ve giderek incelen bir yapıda, bacakları vücuduyla orantılıdır. Başı orta büyüklükte, uzunluğu genişliğinden biraz daha fazladır. Yine orta büyüklükte olan kulaklarının uçları yuvarlaktır.

Birman Kedisi

Birman Kedisi hakkında gerekli temel bilgiler:

Temel Özellikleri

Edepli ve duygusal, enerji dolu ve oyuncudur. Birman kedisinin gözleri ve hayranlık uyandıran yüz ifadesi ister evcil olsun, ister vahşi onu diğer kedilerden ayırır.

Görünüş ve Vücut Yapısı

Geniş, yuvarlak ve güçlü bir kafası, dolgun yanakları, yuvarlak bir burnu, sağlam ve iyi gelişmiş bir çenesi vardır. Yuvarlak uçlu kulakları orta uzunlukta, aşağı doğru genişleyerek ve birbirinden iyice ayrık olarak başına oturur.

Gözleri yuvarlak ve dış kenarları hafifçe yukarı kalkıktır. Bedeni uzun ve iyi gelişmiştir. Bacakları orta uzunlukta ve kalındır. Patileri geniş, yuvarlak ve sağlamdır. Kuyruğu bedeniyle orantılı ve orta uzunluktadır.

Tüyleri uzunca ve ipeksi bir dokudadır. Boynununu süsleyen yaka gibi uzun tüyleri vardır. Karın bölgesinde tüyleri hafifçe dalgalıdır.

Balinese Kedisi

Balinese Kedisi hakkında genel bilgiler;

Temel Özellikleri

Aktif, sevecen, spora yatkın ve aynı zamanda hassas kedilerdir. Bu nedenle yalnız bırakılmaktan hoşlanmazlar. Bahçe yaşamına meyilli olmalarına rağmen sokakta yaşayamazlar.

Açık teraslar, kuş banyoları vakit geçirmekten hoşlandıkları mekanlardır. Bu ırk, genelde sistemli, uyumlu ve düzenli insanlar tarafından tercih edilir.

Görünüş ve Vücut Yapısı

Her zaman vücuduyla orantılı orta uzunlukta bir kafa yapısına sahiptir. İlk bakışta kulaklarının dikliği ve genişliği ile göze çarparlar.

Küçük ve sevimli burnuna, geniş kulaklarına siyah çizgilerin hakim olduğu Baliniseler, bademi andıran ve burunlarına doğru hafif eğimli olan, gözleri sayesinde oldukça narin bir görüntü sergiler. Orta büyüklükteki vücudu ve gelişmiş kasları ile zarif bir profil çizen Balinese, vücudu ile orantılı ince ve uzun bacaklara, küçük ve oval patilere sahiptir.

Australian Mist Kedisi

Australian Mist kedisi hakkında temel bilgiler ve özellikler ile ilgili faydalanbileceğiniz detaylar:

Temel Özellikleri

Burmese'nin sevecenliğini, Abyssinian'ın zeka ve çevikliğini, yerli kedilerinde sağlıklı ve güçlü yapısını almış mükemmel bir ev kedisidir.

Sahibinin yanından ayrılmazlar ve evin içinde onunla birlikte dolaşırlar. Herzaman mutlu olan bu kediler, tek bir oyuncakla saatlerce oynacak kadar sabırlıdırlar. çocuklarla ve diğer petlerle iyi anlaşan Australian Mist kucakta oturmaktan çok hoşlanır.

Pek zeki sayılmazlar, ama oyun oynamaya her zaman hazır olan bu ırkın yavru kedileri, ergin kedilerden daha ağırbaşlı ve uysaldır.

Görünüş ve Vücut Yapısı

Orta boyutlarda, sert, kaslı bir vücudu olan Australian Mist kısa tüylü bir kedidir. Erkekler dişilere oranla biraz daha büyüktür.

American Shorthair Kedisi

American Shorthair kedisi hakkında gerekli temel bilgiler:

Temel Özellikleri

Zeki, atılgan ve oldukça hareketli olan bu kedileri; uyurken yada şekerleme sırasında akrobatik hareketler yaparken görmek mümkün. Bu sevimli hareketler özellikle fare avındayken kendileri için büyük bir heyecana dönüşebilir. Taze et ve mamaların dışında kemirebileceği besinlerden hoşlanır. Karışık tatlı kemikler herzaman tercihidir.

Görünüş ve Vücut Yapısı

Belirgin dolgun yanakları, orta büyüklükte badem şeklini andıran gözleri, kareye benzer köşeli bir burnu, dik kulakları ve küçük yuvarlak ağzıyla orta büyüklükte bir kafa yapısına sahiptir.

Kedilerin Karakteristik Özellikleri Nelerdir?

hayatımıza neşe katan kediler ve karaktarist özellikleri hakkında kısa kısa gerekli bilgiler.

İşte kedinizle ilgili sizinde ilginç bulabileceğiniz bir takım gerçekler... Görme duyusu kedilerin en güçlü duygularından biridir çünkü gözleri çok büyktür. İşin gerçeği, eğer sizin gözlerinizin büyüklüğü de kedininkilerle aynı oranda olsaydı, herbirinin yarı çapı yaklaşık 20cm olacaktı! Bir kedi tamamen karanlık bir ortamda göremez ama son derece karanlık durumlarda bir nesneyi görebilir ve en ufak hareketini bile ayırt edebilir. Kediler aynı zamanda renk körü olarak kabul edilirler.

Kedilerin bıyıkları inanılmaz şekilde hassastır ve ışığın olmadığı durumlarda ona yol gösterir. Kedinizin çarpabileceği her türlü nesneye karşı onu uyarırlar. Bıyıkları koku alma organlarıyla birlikte çalışarak onu çevredeki değişimlere ve yaklaşan yabancılara karşı tetikte tutar.

Kediler de Beslenme

kediler ve kedigiller hakkında kısaca beslenme şekli hakkında gerekli bilgiler.

Siyam Kedisi

Kedilerin özellikleri hakkında

Kedi ve Hakkında

Kediler hakkında merak edilenler ve bilinmesi gerekenler.

Kedi, Kedigiller familyasından, evcil ve yabanileri olan etçil bir memeli. İlk defa Mısırlılar tarafından evcilleştirildiği sanılmaktadır. Çok yaygın olan kısa tüylü ev kedisi (Felis catus) büyük bir ihtimalle Asyalı step yaban kedisi ile Avrupalı orman yaban kedisi karışımı olan Afrika kedisinin bir soyudur.
Hindistan ev kedilerinin çoğunun Asyalı step kedisinin saf soyu olduğu sanılmaktadır. Otuzun üzerinde evcil kedi soyu vardır.

Yaşadığı yerler: Madagaskar hariç, Eski ve Yeni Dünya kıtalarında evcil ve yabani olarak. Özellikleri: Etçil bir memeli. Ön ayakları beş, arka ayakları dört parmaklıdır. Pençelerini içeri çekebilme özelliğine sahiptir. Sıçrayıcı, tırmanıcı ve yüzücüdür. Ömrü: 20-22 yıl. Çeşitleri:
Avrupa yaban kedisi (Felis silvetris),
Afrika yaban kedisi (Felis chaus),
Manx kedisi,
Pers kedisi,
Van kedisi,

Siyam kedisi en ünlülarıdır.

Anket

Sitemiz sizce nasıl?:
İçeriği paylaş