köpek eğitimi

warning: Creating default object from empty value in /home/haysev/domains/haysev.org/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Köpek Eğitiminde, BIRAK KOMUTU!!!

Köpeklerde lazım olabilcek komutlardan biri ise BIRAK KOMUTU dur;

Bırak komutunu herhangi bir zamanda öğretmeye başlayabilirsiniz. Bu komut yat komutu, otur komutu, al getir komutu, gel komutu vb. diğer komutlar kadar gerekli bir komuttur.

Bırak komutunu öğretmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz. Bunu ses kontrolü altında öğretip bitireceğiz ve köpeğinizin bırakması için tasmasını tekrar çekmenize gerek kalmayacak.

Bırak komutu

Adım Adım Bırak Komutunun Eğitimi
İlk olarak davranışı oluşturmak gerekir daha sonra sözlü olarak “Bırak” veya “Bırak Onu” işaretini ekleyeceğiz ve son olarak davranışı genelleştireceğiz.

1 Köpeğiniz için tanıdık bir ortamda ( evinizin bir odası veya köpeğinizin kaldığı yer olabilir ), herhangi dikkat dağıtıcı bir şey olmadan ( burası önemli başka bir insan, hayvan veya dikkatini dağıtacağını düşündüğünüz bir nesne ), köpeğinizi karşınıza oturtun.

Köpek Eğitiminde Gerekli Olan Temel Bilgiler!!

Köpeklerin eğitiminde göz önünde bulundurlması gereken bazı gerekli eğitim kurallarını ve bilinmesi gereken ayrıntıları göz öninde buluındurmak gerekir.

Şu leskilde sıralanabilen temel bilgiler:

Köpeğe komut verirken bununla ondan ne istendiğini anlıyabileceği biçimde açıklanmalıdır. Verilen komutun ne anlama geldiğini işaretle göstererek, yaptırarak anlatmalıyız.

-Komutlar; kısa açık ve kesin olmalıdır. Daima aynı biçim ve tonda verilmelidir. Aksi takdirde köpeğin komutları anlayıp yerine getirmesi güçleşir. Köpek çelişki yaşar.
-Komutları karıştırabilir. Komutlar verilirken sesli emirler, yaptırıma uyan bir hareketle desteklenmelidir. Bundan amaç, köpeğin kulağına olduğu kadar, gözünede hitap ederek, komutu daha belirgin ve anlaşılır hale getirmektir.

-Öğrenmek tekrar sayısına bağlıdır. Bir yaptırım tekrarlarla mükemmel hale gelir.

Köpek Nasıl Eğitilir?Eğitimde Genel Bilgi!!!

Köpeklerde ilk başlıngıç eğitimleri hakkında kısaca genel bilgiler hakkında;

Eğitim ceza ve ödül sistemine dayalı bir metottur. Bu metodu uygularken komutları kararlı, ciddi bir ses tonuyla vermek çok önemlidir. Eğitim esnasında ciddiyeti elinizden bırakırsanız hayvanda aynı tepkiyi tereddüt etmeden size gösterecektir buda eğitim sürecinin uzamasına ve hayvanınızın eğitim performansından uzaklaşmasına neden olacaktır.

Anket

Sitemiz sizce nasıl?:
İçeriği paylaş