genel bilgiler

warning: Creating default object from empty value in /home/haysev/domains/haysev.org/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Köpek Türleri ve Cinsleri

Köpekler sahiplenen ve sahibini korumak için bir çok şekilde savamayı göze almış hayvanlardır.

Kimi köpekler polisin yardımcıları olurken,diğer bir cins köpekte koyunların başında kötülüğe karşı tetikte.

yada bazıları çok minikler ve sevimlilkleriyle şımartılan kucaklarda, sıcak evlerde rahatına yanlızlığına yoldaş, mutlullar.
ya daha şanssızları sokaklarda aç,orda burda perişan.

Köpeklerde insanlar kadar, bir hayat yaşam savaşında aslında, başlı başına anlatamak isteyipte söyleyemedikleri ne kadar hiyeleri var kimbilir!!

Sözü uzatmadan köpek,türleri ve cinsleri hakkında kısaca genel bilgiler;

NORWEGIAN FOREST CAT - Norveç orman kedisi

Norveç orman kedisi hakkında genel bilgler;

Barış dolu, uzun kuyruklu bir vahşi kedi işte kısaca Norveç Orman Kedisini böyle tarif edebiliriz. Anavatanı: Norveçtir. Yüzyıllar önce İskandinavyadan göç ettikleri düşünülen bu cins kediler uzun ve büyük cüsseleri ve kalın kuyrukları ile bir çok efsaneye konu olmuşlardır. Bu masal kahramanı kedilerin ilk numuneleri 13.yüzyılda Vikingler tarafından Asya veya Anadoludan getirilmiştir. Veya belkide Orta Avrupa veya Asyadan İskandinav ülkelerine bedeviler tarafından çok eski çağlarda getirilmişlerdir.

MANX KEDİSİ

MANX KEDİSİ hakkında genel bilgiler;

Manx cinsi kediler tavşan gibi sıçrarlar ve kuyrukları yoktur. İrlanda kıyılarındaki Man Adası anavatanları olarak bilinmektedir. Bu kedilerden Çin, Japonya, Malezya ve Rusyada’da bahsedilmektedir. Bu yüzden bu kedilerin Uzak Doğudan 1588 yılında İspanyol denizciler tarafından getiridiği varsayılmaktadır.

Man adasındaki kedilerde olan ‘M’ geni olarak bilinen gen yüzünden Manx cinsi kediler kuyruksuz kedi olarak dünyaya gelmişlerdir. Ve bu gen kuşaktan kuşağa geçen bir baskın gen olmuştur.İngiltere’de 19 yy’da çok popüler olan kediler için 1901 yılında Manx Klubü kurulmuştur. Amerikada ve İngilterede cok popüler olan Manx kedileri Fransa’da pek bilinmemektedir. Uzunca tüylü olan Manx kedilere Kuzey Amerikada Cymric kedilerde denilmektedir.

Cornish Rex Kedisi

Cornish Rex kedisi hakkında gerekli faydalı bilgiler;

Temel Özellikleri

Akrobatik ve bir o kadarda ilginç hareketleri, bu ırkın oyuncu ve tezcanlı karakterini hemen ortaya koyar.

Yalnızlıktan hoşlanmayan Cornish Rexler, diğer kedi ve köpeklerle oynamayı çok severler. Kolayca dostluk kurabilen bu kediler aynı zamanda evde vakit geçirmeye bayılırlar. Sahiplerine karşı oldukça ilgili olan ırk, pratik, akılcı ve sportmen yapılarıyla sahiplerine bir çok konuda kolaylık sağlar.

Genellikle orta yaşlı ve soylu insanlar tarafından tercih edilen Rexler, yemek olarak pirzola ve kuzu etinden çok hoşlanırlar. Ancak bu gıdalarla tek yönlü beslendikleri zaman hantallık ve uyuşukluk belirtileri gösterirler.

Bu ırk, kıvırcık tüyleri dışında Devon Rex kedi ırkı ile çok fazla benzerlik gösterir. Almanya'da yaşayan Cornish Rexler'de ise bu benzerlik çok daha fazla görülür.

Görünüş ve Vücut Yapısı

Chartreux Kedisi

Chartreux hakkında genel bilgiler;

Temel Özellikleri

Yumuşak ses tonu ve yumuşak patiler Chartreux ırkını en iyi tanımlayan kelimelerdir. Oyuncu ve kendinden emin tavırlarının yanında ani pençeler atabilir.

çok cana yakındır. Bahçede koşarak oynamayı seven çocuklar için iyi bir arkadaştır. Et, bu ırk için diğer besinlerden daha yararlıdır. Düzenli olarak et verilmesi Chartreux'ın çene gelişimine yardımcı olacaktır.

Görünüş ve Vücut Yapısı

Boyunla birleşmiş büyük, yuvarlak bir kafa yapısı vardır. Geniş ve yumuşak yüz hatlarına, güçlü ve dolgun bir çeneye sahiptir.

Kulakları yüzüne oranla büyük ve her zaman dik yapıdadır. Ağzı oldukça küçük ve dar olan Chartreux, kenarlarında siyah mat çizgileri hemen dikkat çeken yuvarlak, anlamlı ve bir o kadarda sevimli bakan gözlere sahiptir.

Anket

Sitemiz sizce nasıl?:
İçeriği paylaş