kedisi

warning: Creating default object from empty value in /home/haysev/domains/haysev.org/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

YORK CHOCOLATE KEDİSİ

YORK CHOCOLATE KEDİSİ hakkında genel bilgiler;

Anavatanı Amerika Birleşik Devletleri olan York Chocolate kedilerin ataları eski tipli Siyam kedileri olduğu varsayılamaktadır. dir. Bu kedilerin hepsinde chocolate color, (çikolata renk) geni bulunmaktadır.Bu yeni cins kediler;1980 yılında New York eyaletinde Janet Chiefari’sin çiftliğinde ilk kez dünyaya gelmişlerdir. Dünya’ya gelen çikolata renkli sevimli yavruların babaları uzun tüylü siyah bir kediydi, anneleri ise uzun tüylü siyah-beyaz bir kediydi. Bu cins York Chocolate ismini ilk kez dünyaya geldiği New York eyaletinin York isimi ile çikolata renginden dolayıda Chocolate isminin birleşmesi sonucu almıştır.

TONKINESE KEDİSİ

TONKINESE KEDİSİ hakkında genel bilgiler:

Türkiye’de kedi cinsi dendiği zaman ilk akla gelen kedi cinsi olan Van kedisinin kafasındaki beyaz işaretler ve sarı renkli uzun kabarık kuyrukları, değişik göz renkleri ile dünyadaki diğer kedi cinslerine bakıldığında melezleşmeden günümüze kadar gelen bir cins olması dikkat çekicidir. Van kedisi çoğu zaman Angora (Ankara) kedileri ile karıştırılabilinirler. Angora (Ankara) kedisi ile Van kedisi arasındaki farkları şöyle sıralayabiliriz:

SNOWSHOE KEDİSİ

SNOWSHOE KEDİSİ hakkında genel bilgiler;

İlk kez Amerika Birleşik Devletlerin’de üretilen beyaz ayaklı cinsin adı ‘Snowshoe’’dur. Siyam kedisi ile beyaz patili Birman kedisinin eşleştirilmesi sonucu ortaya çıkan bir cinsdir. 1960 yıllarında Amerika’nın Philadelphia eyaletinde Dorothy Hinds-Daugherty tarafından meydana getirilmişlerdir. Bu cinsin üretiminde kullanılan kediler Siyam ve bir çok American Shorthairdi. Snowshoe’lar beyaz eldivan giymiş sporcu Siyam kedilerine benzerler. 1980 yıllarında T.I.C.A. tarafından tanınan kedilerin cins üretiminin başarılı olmasına rağmen Amerika’da çok nadir bulunan bir cinsdir.

Genel Görünüm: Orta boydadır. Ağırlıkları 2,5 ila 5,5 kg arasındadır. Siyam kedilerine göre daha ağır ve daha büyük zarif bir görünümü vardır. Kafa Yapısı: Orta boyda eşkenar üçgen şekilinde bir yüzü vardır. Geniş ağız ve burun yapısı vardır. Yanakları belirgindir. Sabit çenesi vardır.

SINGAPURA – Singapur Kedisi

SİNGAPUR KEDİSİ hakkında genel bilgiler;

Açık renkli kedilrerin anavatanı Singapur Adasıdır ve halen Singapur’un sokaklarında bu kedilere rastlanmak mümkündür. 1974 yılında Amerikalı iki turist Tommy ve Hal Meadows gördükleri bu kedileri 1975 yılında California’ya getirmişlerdir. 1976 yılında Tess, Teckle ve Puss adındaki üç Singapur kedi ilk kez tanıtılmışladır.1980 yılında bir çok Singapura kedi Amerika’ya getirilmişlerdir. 1984 yılında T.I.C.A. tarafından 1988 yılındada C.F.A. tarafından tanınmışlardır. 1988 – 1989 yıllları civarında ilk kez Fransa’ya İngiltere’ye getirilen kedileri F.I.F.E. henüz tanımamıştır. Amerika’da Singapura kedilerin cinslerinin geliştirilmesine rağmen Amerika’dada çok yaygın bir cins değildir. Fransa’da da çok nadir bulunurlar.

SIBERIAN CAT – Sibirya Kedisi

SİBİRYA KEDİSİ hakkında genel bilgiler;

Sibirya kedilerinin anavatanlarının Rusya - Ukranya olduğu bilinmektedir. Sibirya’dan Ukranya’ya getirilen evcil kedi ile Ukranya’daki yerli vahşi kedinin eşleştirilmesi sonucu ortaya çıkan kedi Sibirya Kedisidir. Kalın tüyleri sayesinde zorlu iklim şartlarına kolaylıkla adapte olabilmiştir. Musa adındaki dişi kırmızı, beyaz renklerdeki tabby desenli kedi ile Tima adındaki erkek kedi St.Petersburg’dan satın alınarak berline getirildiğinde yıl 1987’diydi. İlk Sibirya kedileri Almanya’da Hans ve Betti Schulz tarafından meydana getirilmişlerdir. 1990 yılında Avrupa’da tanınan cinsin, Fransa’da ortaya çıkartılması 1991 yılına rastlamaktadır. 1997 yılında F.I.F.E tarafından tanınmışlardır. 1990 yılında Elizabeth Terrel ilk numune kedileri Amerika’ya ithal etmiştir. 1998 yılında T.I.C.A. tarafından tanınmıştır.

SIAMESE – Siyam Kedisi

SİYAM KEDİSİ hakkında genel bilgiler;

Bu asil kediler ilk doğduklarında tüy renkleri her zaman beyazdır. 1350 yılından kalma Ayuthia el yazmasında bu kedi cinslerinin Başkent Siyam’da bugünkü Thailland’da yaşadıkları tasvir edilmektedir. Siyam’da bu kediler, kraliyet ailesi tarafından yıllarca sarayda korundular. O yüzdende kutsal sayılan kedilerdir. 1871 yılında ilk kez, Londra’da nereden getirildikleri tam olarak bilinmeyen iki Siyam kedisi Crystal Palace’da tanıtılmışlardır. 1884 yılında Bangkok’tan Sir Owen Gould tarafından, kız kardeşi Ms. Velley’nin ısmarlaması sonucu İngiltere’ye getirilen bir çift Siyam kedisi (Pho ve Mia) , 1885 yılında ilk şampiyonluk ödülünü almışlardır. Aynı yılda, August Pavie adındaki Fransız diplomat iki numune kediyi Bangkok’tan getirmiştir. Bu kediler Jardin des Plantes’te Mr. Paire tarafından tanıtılmışlardır.

SCOTTISH FOLD – İskoçya Fold Kedisi

İSKOÇYA FOLD KEDİSİ hakkında genel bilgiler;

Scottish Fold kediler sanki kafalarında bir kep varmış gibi bir görünüme sahip son derece sevimli kedilerdir. İlk olarak sarkık kulaklı kedi İskoçya’da 1961 yılında görülmüştür. Bu gen kendi kendine oluşmuştur.Tayside’de William Ross adındaki çoban ile karısı Mary’nin, dikkatini komşu çiftlikleri McRae’lerdeki Susie adındaki sarkık kulaklı dişi kedi çekmişti. Susie ilk doğumunda kendisine benzeyen Snooks adındaki kediyi dünyaya getirmişti. British Shorthair bir kedi ile eşleştiğindeyse beyaz sarkık kulaklı bir erkek olan Snowball’ı dünyaya getirmişti. Bu yeni cinse ‘folded ear’; ‘sarkık kulak’ denmeye başlanmıştır.

RUSSIAN BLUE - Mavi Rus Kedisi

MAVİ RUS KEDİSi hakkında genel bilgiler:

Gümüş mavisi peluş tüyleri ve cazibeli kişiliği ve olağanüstü parlak yeşil tüyleri ile Mavi Rus Kedisinin anavatanı Rusya olarak bilinmekle beraber 17. yuzyılda Arkhangel Lımanından Ingılız veya Rus gemılerı tarafından Ingıltereye getırıldıgı soylenmektedır.Dıger bır teorıde Mavı Rus Kedılerının Chartreux kedileri gibi İspanyol Mavi (Spanish Blue) olarak anılarak, Akdenız bölgesinde ortaya çıktığı görüşüdür. Mavı Rus Kedılerı 1939 yılında resmen bu ısımle anılmaya baslanmıslardır. II. Dunya savası sonrasında Mavı Rus kedılerı Ingılız Kısa Tuylu Mavı Kedı (Brıtısh Shorthair Blues) ve Mavi noktalı Siyam (Blue Points Siamese) kedılerle eslestırılerek cıns yenıden restore edılmıstır. Vucut yapısı ıle oryantal bır havası vardır.

RAGDOLL KEDİSİ

RAGDOLL KEDİSİ hakkında genel bilgiler;

1960 yılları civarında Amerika Birleşik Devletlerinin Los Angeles eyaletinin doğusundaki Riverside’da dünyaya gelen beyaz Ankara (Turkish Angora) kedisi tipindeki dişi kedinin adını sahibi Bayan Pennels Josephine koymuştur. Josephine Birman kedisi tipine çok benzeyen Daddy Warbucks adındaki erkek kedi ile eşleştirilmiş ve meydana gelen iri fakat gevşek kaslı kedilere Ragdoll cinsi adı verilmiştir. 1965 yılında Amerikadan onay alan Ragdoll cinsi kediler için 1971 yılında Bakerlar tarafından Uluslararası Ragdoll Kedi Birliği adı altında bir dernek kurulmuştur. (International Ragdoll Cat Association- I.R.C.A.) Bakerlar 1969 yılında iki adet Ragdoll cinsi kedi İngiltere’ye gönderilmiştir. 1987 yılındada İngilterede Ragdoll Klubu kurulmuştur.

PIXIE BOB KEDİSİ

PIXIE BOB KEDİSİ hakkında genel bilgiler;

1985 yılında Amerike Birleşik Devletlerinin Washington eyaletinde yaşamakta olan Carol Ann Brewer adındaki cins kedi üreticisinin sahip olduğu Pixie adındaki dişi kedinin normalden fazla ayak parmağı (polydactyl) vardı. Bu kediyi daha küçük boydaki bobcat ile eşleştirdiklerinde ortaya çıkan kedi yavruları Pixienin ayak parmağı özellikleri ile beraber aynı zamanda baba kedinin noktalı tüylü ve geniş kulak özelliklerini almışlardı. Bunun üzerine bu kedi cinsine Pixie Bob adı verildi. 1988 yılında T.I.C.A. ve Fransa’da tanınmışlardır.

Genel Görünüm: Orta boy ile büyük boy arasındadır. Şekili silindir gibidir. Ağırlıkları 4 ila 10 kg arasındadır. Vahşi bir kedi gibi görünür. Kafa Yapısı: Geniş ve çıkıntılıdır. Uzun görünümlü bir ağız ve burun yapısı vardır.

PERSIAN – İran Kedisi

İRAN KEDİSİ hakkında bilinmeyenler ve teme bilgiler;

Dünyanın en meşhur kedi cinsi İran Kedisidir. M.Ö. 1680 yıllarından kalan hiyeroglif yazıların üzerinde bu kedilerin resimlerine rastlanmaktadır. 16 yy.’da bu kediler Avrupa’da hiç bilinmiyordu. 17 yy’da Pietro della Valle tarafından İran kedilerinin ataları olan ilk kediler Persia’dan (bugunku Irandan) İtalya’ya getirilmişlerdir. Sonra Nicholas – Claude Fabri de Peiresec adındaki Aix-en-Provence Parlementeri Türkiye’den Fransaya iki kedi getirmiştir.

ORIENTAL SHORTHAIR – Oryantal kısa tüylü kedisi

ORYANTAL KISA TÜYLÜ KEDİSİ hakkında genel bilgiler ve bilinmesi gerekenler;

Anavatanı Tayland olarak bilinen Oriental Shorthair (Oryantal Kısa Tüylü Kedi) ile siyam Kedilerinin arasındaki en büyük ayrılık tüy ve göz renklerinin farklı olmasıdır.Oriental Shorthair kediler 19 yüzyılın son dönemlerine doğru İngiltere’ye gelmişlerdir. 1920’den 1930 yılına kadar Siyam Kedileri Oriental Shorthair kedilerinden daha popülerdi, bu durum 1950 yılına kadar devam etmiştir. Siyam Kedilerinin, European Shorthair kedilerin değişik renkleri ile eşleştirilmeleri sonucu ortaya çıkan Oriental Shorthair kedilerin renkleri beyaz ve mavidir. Oriental Shorthair kediler 1972 yılında C.F.A. tarafından tanınmıştır. Oriental Shorthair kediler çok nadir bulunan kedi cinsidir.

NORWEGIAN FOREST CAT - Norveç orman kedisi

Norveç orman kedisi hakkında genel bilgler;

Barış dolu, uzun kuyruklu bir vahşi kedi işte kısaca Norveç Orman Kedisini böyle tarif edebiliriz. Anavatanı: Norveçtir. Yüzyıllar önce İskandinavyadan göç ettikleri düşünülen bu cins kediler uzun ve büyük cüsseleri ve kalın kuyrukları ile bir çok efsaneye konu olmuşlardır. Bu masal kahramanı kedilerin ilk numuneleri 13.yüzyılda Vikingler tarafından Asya veya Anadoludan getirilmiştir. Veya belkide Orta Avrupa veya Asyadan İskandinav ülkelerine bedeviler tarafından çok eski çağlarda getirilmişlerdir.

JAPANESE BOBTAIL - Japon kıvrık kuyruk kedisi

JAPON KIVRIK KUYRUK KEDİSİ hakkında kısaca genl bilgiler;

Ponpon kuyruklu üç renkli kedilerin anavatanı önce Çin daha sonrada Japonyadır. 11. yuzyılda birçok doğu ülkelerinin sanat eserlerinde ve çizimlerinde bu kedi cinsi kullanılmıştır. Çok eski çağlarda bu kedilere aristokrat aileler ve kraliyet ailesı sahip olabiliyordu.

HAVANA Kedisi

HAVANA Kedisi hakkında genel bilgiler;

Kestane Kahve rengi veya Lila renkli olsalarda mutlaka gözleri yeşil olan Havana Kedilerin Anavatanı İngilteredir.
19. yüzyılda İngılterede ilk kez görülen, kestane kahverenkli dişi kedinin ismi Granny Gramp’tı. 1950 yılına kadar bu cins kediler unutulmuştu. Yüzyıl ortalarında Barones Von Ulmaan çikolata renkli Siyam Kedisi ile Siyah Avrupalı Kısa Tüylü kediyi eşleştirerek Çikolata renkli Havana cins kopyası üretmeyi başarmıştı. 1958 yılında F.I.F.E. ve G.C.C.F. tarafından bu yeni cins Kestane Havana veya Kahverengi Havana olarak tanınmıştır. Amerikada hızla artan bu cins, Avrupada nadiren görülmeye başlanmıştır. Fransaya ilk kez 1998 yılında gelen bu cins L.O.O.F. tarafından da tanınmıştır.

Genel Görünümü : Ortaboyda 2.5-4.5 kg ağırlığındadır.

Anket

Sitemiz sizce nasıl?:
İçeriği paylaş