kedi cinsi

warning: Creating default object from empty value in /home/haysev/domains/haysev.org/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

SIAMESE – Siyam Kedisi

SİYAM KEDİSİ hakkında genel bilgiler;

Bu asil kediler ilk doğduklarında tüy renkleri her zaman beyazdır. 1350 yılından kalma Ayuthia el yazmasında bu kedi cinslerinin Başkent Siyam’da bugünkü Thailland’da yaşadıkları tasvir edilmektedir. Siyam’da bu kediler, kraliyet ailesi tarafından yıllarca sarayda korundular. O yüzdende kutsal sayılan kedilerdir. 1871 yılında ilk kez, Londra’da nereden getirildikleri tam olarak bilinmeyen iki Siyam kedisi Crystal Palace’da tanıtılmışlardır. 1884 yılında Bangkok’tan Sir Owen Gould tarafından, kız kardeşi Ms. Velley’nin ısmarlaması sonucu İngiltere’ye getirilen bir çift Siyam kedisi (Pho ve Mia) , 1885 yılında ilk şampiyonluk ödülünü almışlardır. Aynı yılda, August Pavie adındaki Fransız diplomat iki numune kediyi Bangkok’tan getirmiştir. Bu kediler Jardin des Plantes’te Mr. Paire tarafından tanıtılmışlardır.

PIXIE BOB KEDİSİ

PIXIE BOB KEDİSİ hakkında genel bilgiler;

1985 yılında Amerike Birleşik Devletlerinin Washington eyaletinde yaşamakta olan Carol Ann Brewer adındaki cins kedi üreticisinin sahip olduğu Pixie adındaki dişi kedinin normalden fazla ayak parmağı (polydactyl) vardı. Bu kediyi daha küçük boydaki bobcat ile eşleştirdiklerinde ortaya çıkan kedi yavruları Pixienin ayak parmağı özellikleri ile beraber aynı zamanda baba kedinin noktalı tüylü ve geniş kulak özelliklerini almışlardı. Bunun üzerine bu kedi cinsine Pixie Bob adı verildi. 1988 yılında T.I.C.A. ve Fransa’da tanınmışlardır.

Genel Görünüm: Orta boy ile büyük boy arasındadır. Şekili silindir gibidir. Ağırlıkları 4 ila 10 kg arasındadır. Vahşi bir kedi gibi görünür. Kafa Yapısı: Geniş ve çıkıntılıdır. Uzun görünümlü bir ağız ve burun yapısı vardır.

KORAT KEDİSİ

KORAT KEDİSİhakkında genel bilgiler;

Bağımsız karekterli, gri renkli Korat kedilerin anavatanı Tayland’dır. Bu kedilerin Taylanda şans ve uğur getirildiğine inanılır. 14.yy da ortaya çıkmışlardır. Orijinal adı Si-Sawattır. Taylanddın kuzey doğusunda yer alan Si-Sawat’tın isim anlamı kültür ve zenginliktir.

Abyssinian Kedisi

Abyssinian kedisi hakkında gerekli temel bilgiler şu şekilde sıralanbilir.

Temel Özellikleri

Algılayıcı ve zeki olan Abyssinian kolay eğitilir. Uyanık, oldukça yetenekli ve canı isteyince sokulan sevgi dolu bir kedidir. Her zaman kendisine meşgul olacak bir şeyler bulabilir.

Görünüş ve Vücut Yapısı

Kafası hafif üçgendir ve yumuşak hatlara sahiptir. Burun kısmı sivri veya köşeli olmaktan ziyade çukur bir görüntü verir. Güzel bir kesimi olan kulakların uçları dik ve sivridir.

Parlak büyük ve birbirinden ayrık duran gözlerinin altında kalemle çekilmiş gibi duran çizgiler onun karakteristik özelliklerinden biridir. Vücudu orta büyüklükte olup kaslıdır.

Anket

Sitemiz sizce nasıl?:
İçeriği paylaş